powrót do woj.łódzkie   powrót do strony atrakcje turystyczne w powiecie łęczyckim


Zamek Królewski w Łęczycy

budowla obronna w Łęczycy, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia. Pocz±tek prac budowlanych mógł mieć miejsce już niedługo po roku 1345, kiedy to ziemia łęczycka należała jeszcze do księcia Władysława Garbatego, jednak nie była już jego główn± siedzib±. Król Kazimierz Wielki, naturalnie w porozumieniu z księciem, mógł już wówczas przyst±pić do realizacji założenia obronnego. Zamek stan±ł na sztucznym wzniesieniu otoczonym fos±, która zasilana była wodami przepływaj±cej niedaleko rzeki Bzury. Niemal w cało¶ci został zbudowany z czerwonej cegły, osadzony na kamiennych fundamentach. W pierwotnej wersji warownię usytuowano na planie czworok±ta o wymiarach 43x44x59x66 m i ł±cznej powierzchni 2600 m2. Cało¶ć otoczona była murem o wysoko¶ci 10 m, z potężn±, zwieńczon± blankami, o¶miok±tn± wież± w południowo-zachodnim narożu (Wieża Szlachecka). Na zachodniej ¶cianie znajdowała się czworoboczna wieża bramna, z więzieniem w dolnej czę¶ci i pomieszczeniem dla straży nad bram±. Pierwotnym budynkiem mieszkalnym znajduj±cym się na dziedzińcu zamkowym była trzykondygnacyjna budowla zwana Domem starym, przylegaj±ca do wschodniej i południowej czę¶ci murów (w chwili obecnej, w tym miejscu znajduje się wzniesiona w końcu XVIII wieku Prochownia). W dolnych salach Domu Starego odbywały się posiedzenia Rady Królewskiej, a w póĽniejszych czasach s±du grodzkiego. Wyżej, na piętrze znajdował się spichlerz oraz zbrojownia. Około 1563 roku do wieży bramnej od północy, wzdłuż zachodniego muru obronnego, dobudowano nowy budynek mieszkalny, zwany Domem Nowym. W 1964 roku rozpoczęto prace remontowe maj±ce na celu zabezpieczenie konstrukcji Domu Nowego oraz dobudowanie nowego piętra z poddaszem w północno-zachodniej czę¶ci. Dom Nowy poł±czono z now± wież± bramn±, o wymiarach 8x16 m i wysoko¶ci ok. 18 metrów. Prace konserwatorskie objęły także pełn± odbudowę Wieży głównej i czę¶ci murów obronnych (od strony zachodniej). Na zamku mie¶ci się obecnie Muzeum w Łęczycy.
Ľródło:http://https://pl.wikipedia.Zamek_Królewski_w_Łęczycy(dostęp 7.VIII.2023)

foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦. foto:J.¦.

powrót do warto zobaczyć

Wszelkie prawa zastrzeżone©2012 Janusz ¦wierkot, Beata Brachaczek-¦wierkot. Wszelkie materiały i zdjęcia zamieszczone na stronie należ± do ich autorów. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.